صفحه نخست >

اصول طراحی سطل های زباله

برخورداری از یك زندگی آرام و به دور از هر گونه آلودگی،از جمله خواسته های هر ملتی میباشد که در این راستا همواره تلاش‌ های بسیاری برای ارائه راهكارها و وضع قوانینی بمنظور جمع اوری و دفع زباله های شهری ، توسط دولت ها صورت گرفته است که از جمله وسایل مورد نیاز برای جمع اوری زباله های شهری ، سطل های زباله میباشد که این سطل های زباله دارای اصول خاص طراحی میباشد ، در ادامه به معرفی این اصول میپردازیم .

گنجایش:

حداقل گنجایش یک سطل زباله درمرکز شهر باید 50 لیتر باشد ، در مناطق بزرگ یا در پیاده روهای پر رفت و آمد بهتر است از مخازنی با حجم 50 تا 100 لیتر استفاده شود و برای مکان هایی که واحدهای صنفی خوراکی دارندمی توان از مخازن بزرگ تر قابل حمل درب دار استفاده نمود .

@val3

در پوش ها:

در حد امکان در سطح شهر باید از سطل های درب دار استفاده نمود زیرا این درب ها و درپوش ها به کاهش بو کمک می کند و تجمع حشرات را به حداقل می رساند. علاوه برآن، مانع ریخت و پاش زباله توسط باد می شود.

رنگ:

سطل زباله ها باید هنگامی که مورد نیاز هستند قابل رؤیت باشند و در غیر این صورت می بایست در فرم خیابان یا پارک حل شوند و مزاحمتی ایجاد نکنند. توصیه می شود اکیدا از به کار بردن رنگ های قرمز ، زرد و نارنجی به عنوان رنگ غالب سطل های زباله خود داری شود. این رنگ ها به دلیل تضاد شدید با پیرامون خود، سایر فضاهای شهری را تحت تأثیر قرار می دهند. مناسب ترین ترکیب استفاده از طیف خاکستری به همراه مقدار کمی سبز یا نارنجی است. رنگ ها در فرهنگ شهر نشینی ایرانی باید چرک تاب باشند.

@val3

موقعیت:

سطل های زباله بهتر است آشکار و قابل رؤیت باشند ولی مزاحمتی ایجاد نکنند. آنها نیاز به تیرک جداگانه ندارند ولی می توانند با تیرهای چراغ برق، ایستگاه های اتوبوس و نشانگان خیابان ها تثبیت شوند و حتی ممکن است کنار دیوار یا بدون پایه باشند.

مکان یابی و جانمائی سطل های زباله اهمیت زیادی در چگونگی استفاده از آنها و همچنین منظر شهری دارد. پیاده روهای پر عبور که برای گذران اوقات فراغت استفاده می شوند و یا پارک ها به تعداد بیشتری از سطل های زباله نیاز دارند. همچنین نوع زباله تولیدی (خشک یا تر) و حجم شیرابه آن نیز در جانمائی آنها موثر است. در صورت تولید شیرابه از قراردادن آنها در مجاورت درخت ها یا فضاهای سبز باید خودداری نمود.

تخلیه آب:

در سطل های زباله بمنظور دفع اب حاصل از شست و شوهای دوره ای ، اب باران ، شیرابه های زباله و... حفره هایی برای تخلیه ی آب تعبیه میگردد.

@val3

نگهداری:

گنجایش و نگهداری، با هم نسبت مستقیم دارند. سطل های زباله زمانی بی فایده می شوند که مرتب تمیز و تخلیه نشوند. بنابراین موقعیت و محل سطل و نوبت های تخلیه، حجم نگهداری زباله های سطل ها را تعیین می کند.

مصالح مورد استفاده:

مصالح مورد استفاده در طراحی سطل زباله، باید ترکیبی از استحکام و مقاومت باشند. که امروزه از متریال استنلس استیل و گالوانیزه استفاده میشود .

@val3
Copyright © 2014 shahrazingolchin.com All rights reserved
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت نمایشگاه مجازی