language
صفحه نخست > اخبار و مقالات >

با ترس کودکان از توالت چگونه برخورد کنیم؟!

گاهی موضوع ترس در موضوعاتی ساده و حتی پیش‌ پا افتاده مطرح می‌شود. اما باید توجه کنیم شاید این موضوع از نظر ما ساده و معمولی باشد، بنابراین، حتما باید شرایط فرد مورد نظر را هم بدانیم و برای این مشکل راه حلی پیشنهاد داده و حتی آن را عملیاتی کنیم؛

به عنوان مثال بسیارند کودکانی از عمل دفع وحشت دارند، یا نسبت به آن مقاومت نشان داده و از آن می‌گریزند. ترس کودکان از توالت ، از سویی موجب نگرانی والدین شده و از سوی هم نسبت به اینکه با این موضوع پیش آمده چه برخوردی نشان دهند، آنان را دچار سردرگمی و حتی نگران می‌کند.اصلا بعید نیست که شما عزیزی که در حال خواندن این مقاله هستید یکی از همین والدینی باشید که نمی‌دانید با ترس کودکان از توالت چه کنید؟

جای نگرانی نیست، این مطلب را بادقت بخوانید شاید به پاسخ خود دست یابید. کارشناسان شرکت شهرآذین گلچین، بر این باورند که در سنین بین 2 تا 3 سالگی، که کودک توالت رفتن را شروع می‌کند، معمولا به مدفوع خود به عنوان چیزی که خودش تولید کرده و به نوعی نسبت به آن مالکیت دارد، نگاه می‌کند! بدیهی است که با این نگاه، از دست دادن مدفوع برای کودک، درست مانند دور انداختن و از دست دادن دارایی‌اش بوده و اصلا برایش خوشایند نیست.

البته گاهی هم ممکن است روش‌های نادرست در آموزش توالت رفتن، مانند ترساندن، انجام آموزش با دعوا و مشاجره، تهدید کردن، تنبیه بدنی و یا حتی استفاده از فضای توالت به عنوان محل تنبیه!! سبب شود که کودک نسبت به عمل دفع از خودش مقاومت، لجبازی و ترس نشان دهد.

حتی ممکن است در برخی از کودکان وسواسی یا مضطرب به صورت رفتارهای غیرطبیعی نمود پیدا کند. پیشنهاد می‌شود در این موارد، با کمک گرفتن از مشاور و روانشناس کودک، علت این امر مشخص و برطرف شود.


با این‌همه پیشنهاد می‌شود در زمان برخورد ترس کودکان از توالت این موارد را رعایت شود؛

1- با آرامش و به دور از ایجاد تشنج برخورد کنیم.

2- به زور متوصل نشویم.

3- از تهدید و تنبیه استفاده نکنیم.4- در رژیم غذایی کودکان از خوراکی‌های ملین استفاده کنیم تا آن‌ها دچار یبوست نشوند.

5- اگر کودک به وسیله این رفتار (تظاهر ترس از توالت) خواست قدرت‌نمایی کند و یا حتی باج عاطفی بگیرد، با استفاده از روش کم‌توجهی به رفتار نامطلوب او، از این خواسته‌اش پیشگیری کنیم.

لازم به ذکر است که هرچه سن کودکی که این رفتار را از خود نشان می‌دهد، بیشتر باشد، نیاز بررسی، علت جویی، ریشه‌یابی و دریافت کمک از مشاور و روانشناس برای رفع این مشکل پررنگ‌تر و ضروری‌تر به نظر می‌رسد.
شما می‌توانید با تماس با مشاوران شرکت تولیدی شهرآذین گلچین، با نوعی خاص و منحصر به فرد از توالت فرنگی کودک آشنا شده و هرگز با موضوع ترس کودکان از توالت مواجه نشوید: 09121268315-02188657790

سهیلا محمدی نیا

Copyright © 2014 shahrazingolchin.com All rights reserved
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت نمایشگاه مجازی