language
صفحه نخست >

توالت ایرانی یا فرنگی ؟

توالت، مستراح و یا دستشویی (در بعضی‌ گویش‌ها موال هم گفته می‌شود) برای اجابت مزاج انسان، به صورت بهداشتی ساخته شده است.

اصولا در کشورهای شرقی آسیا از توالت‌های رایج در ایران (توالت ایرانی) استفاده می‌شود که اصطلاحا به آن، توالت آسیایی گفته می‌شود ومعمولا در کشورهای غربی نیز، نوع دیگری از توالت که در ایران به توالت فرنگی معروف است، استفاده می‌کنند.

سال‌ها پیش کشورهای آمریکا و سوئیس تولیدکنندگان بزرگ توالت فرنگی در جهان بودند و در حال حاضر، ژاپن مدرنترین آن‌ها را تولید می‌کند.قدیمی‌ها به توالت مستراح، می‌گفتند.

مستراح واژه‌ای عربی به معنای محل استراحت یا جای امن است.

جالب است که در زبان انگلیسی هم یکی از نام‌های توالت restroom است که معنایش همان محل استراحت یا به قول قدیمی‌ها مستراح است.

به هر حال، این محل استراحت! که همه ما به صورت طبیعی به آن نیازمند هستیم، گاهی می‌تواند ناراحتی‌هایی به دنبال داشته باشد و بیماری‌زا شود؛ به‌ویژه اگر اصول اولیه بهداشتی را در آن رعایت نکنیم و اصلا فرقی نمی‌کند توالت ایرانی باشد یا توالت فرنگی.

در هر دوی این محصولات باید نکات بهداشتی به طور کامل رعایت شود، تا هم سلامت فرد تضمین شود و هم اینکه پاکیزگی و زیبایی در محیط حاکم باشد.

توالت‌های شرقی که به اشتباه با نام توالت‌ ایرانی یا توالت‌ فرنگی رایج شده‌اند.

هرکدام در نوع خود مضرات و محاسنی را دارند.

به عنوان مثال؛ گفته شده استفاده دائمی از توالت‌های ایرانی ایجاد پا درد و کمردرد می‌کنند و از آن طرف، استفاده زیاد از توالت فرنگی نیز از نظر گوارشی و بهداشت پوست بسیارمضر است.

کارشناسان گلچین در ادامه این مقاله، معایب و محاسن توالت ایرانی و توالت فرنگی را به صورت علمی و منطقی بررسی می‌کنند؛
معایب توالت فرنگی چیست؟

براساس یافته‌های جدید محققان ژاپنی، نشستن در حالت 90 درجه روی توالت فرنگی، ممکن است باعث بروز مشکلاتی در بدن شود، از قبیل:

-یبوست‌های مکرر

-تحریک مکرر رکتوم

-عفونت ادراری

-دردهای موضعی

-مشکلات متعدد زنانگی

-هموروئید یا بواسیر

-کندی عمل دفع
مزایا توالت فرنگی کدام است؟!

با استفاده از توالت فرنگی می‌توان از ابتلا به پادرد، کمردرد و درد مفاصل پیشگیری کرد.

با این حال بعضی افراد، علت امتناع توالت فرنگی و استفاده بیشتر از توالت ایرانی را تماس مستقیم پوست با سطح آلوده می‌دانند، حتی اگر توالت فرنگی در خانه شخصی باشد! در حالی که این توالت در مقایسه با توالتی که امروزه در اغلب خانه‌ها استفاده می‌شود، بهداشتی‌تر است.

در ضمن وقتی توالت فرنگی در خانه وجود دارد و افراد خانواده از آن استفاده می‌کنند، قطعا به خاطر رعایت بهداشت فردی هرکدام از افراد، عاری از مشکلات قابل‌ انتقال از طریق پوست هستند.

فقط کافی است پس از هر بار استفاده، با فشار دادن دکمه‌ای که مایع ضدعفونی را در فضای توالت به گردش درمی‌آورد، آن را ضدعفونی کرد.

اگر فقط با استفاده از آب هم که قدرت پاک‌کنندگی ذاتی دارد، محیط توالت‌فرنگی پاکیزه شود، احتمال انتقال مشکلات احتمالی پوستی (که در صورت رعایت نکردن بهداشت سرایت می‌کند) منتفی است.

حتی امروزه برای حل این مشکل شرکت شهر آذین گلچین به تولید سرویس بهداشتی فرنگی از جنس و متریال استیل که ضد باکتری می‌باشد، اقدام کرده است.


بررسی معایب توالت ایرانی!

بررسی‌ها نشان می‌دهد؛ استفاده دائمی از توالت‌های ایرانی باعث ایجاد پادرد و کمردرد می‌شود.

به طوری که در استفاده از توالت ایرانی مفصل زانو، ران و مچ پا خم شده و فشار قابل ‌توجهی به تمام مفاصل اندام تحتانی و حتی ستون فقرات و کمر وارد می‌شود.

به طور کلی بهتر است همه گروه‌های سنی، برای سلامت مفاصلشان از زیاد توالت ایرانی بپرهیزند و از صندلی مخصوص توالت یا توالت فرنگی استفاده كنند.

اما برای تمام کسانی که دچار درد مفاصل و فشار ستون فقرات هستند و استفاده از توالت ایرانی باعث تشدید درد آن‌ها می‌شود و یا افرادی که به آرتروز و ساییدگی زانو دچار هستند، استفاده از توالت ایرانی کاملا ممنوع است.

از نظر علمی لازم است این ممنوعیت برای کسانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌، سالمند و یا باردارند هستند نیز، در نظر گرفته شود.

ولی بسیاری از پزشکان نیز بر این باورند که دلیل اصلی معایب فراوانی که به دلیل استفاده توالت فرنگی در مفاصل ما ایجاد می‌شود؛ استفاده نادرست ایرانیان ازین توالت‌ها و نشستن اشتباه بر روی آن‌ها است.


توالت ایرانی چه مزایایی دارد؟!

در هنگام استفاده از توالت ایرانی، توالت شرقی و یا توالت آسیایی، ماهیچه‌های ران و عضله شکم به قسمت فراخ روده بزرگ فشار می‌آورد و اگر وزن بر روی پای چپ باشد، روده به طور کامل تخلیه می‌شود و حتی از انتهای طحال تا انتهای مخرج به یکباره دفع صورت گرفته و فرد احساس سبکی و راحتی می‌کند و این سنگینی روی مثانه هم فشار آورده و آن را به طور کامل تخلیه خواهد کرد.

بنابراین اگر مشکل زانو درد و امثال این ندارید و می‌توانید از توالت ایرانی استفاده کنید، باید بدانید که بیشتر به نفع سلامتی تان است.

اما اگر به هر دلیلی مجبور هستید از توالت فرنگی استفاده کنید، بهتر است همیشه یک چهارپایه پلاستیکی کوچک زیر پاهایتان قرار داده و کمی به سمت جلو خم شوید تا بدن شما در زاویه 35 درجه (بین باسن و بالاتنه) قرار گیرد.

در این صورت بدن در وضعیت چمباتمه قرار می‌گیرد و روده و کلیه‌ها بدون درد و ناراحتی، کاملا تخلیه می‌شود.

بنا بر آنچه گفته شده استفاده درست از توالت ایرانی و یا توالت فرنگی به سلامت و ایمنی بدن ما کمک شایانی خواهد کرد.


Copyright © 2014 shahrazingolchin.com All rights reserved
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت نمایشگاه مجازی