صفحه نخست >

توالت ایرانی یا فرنگی ؟

توالت یا مستراح یا دستشویی برای دفع انسان بصورت بهداشتی درست شده است اصولا در کشورهای شرقی آسیا از توالت های رایج در ایران استفاده می شود و اصطلاحا توالت آسیایی گفته می شود و در کشورهای غربی از نوع دیگری از توالت که در ایران به توالت فرنگی معروف است استفاده می کنند. قبلا کشورهای آمریکا و سوئیس تولیدکنندگان بزرگ توالت فرنگی در جهان بودند و الان ژاپن مدرنترین اونا رو تولید میکن

قدیمی‌ها به توالت می‌گفتند مستراح. مستراح یک کلمه عربی است به معنای محل استراحت یا جای امن. جالب است که در زبان انگلیسی هم یکی از نام‌های توالت restroom است که معنایش می‌شود همان محل استراحت یا به قول قدیمی‌ها مستراح.

به هر حال، این محل استراحت که همگی‌مان نیازهایی طبیعی نسبت به آن داریم، گاهی می‌تواند ناراحتی‌هایی به دنبال داشته باشد و بیماریزا شود؛ به‌ویژه اگر اصول اولیه بهداشتی را در آن رعایت نکنیم.

توالت های شرقی که به غلط با نام توالتهای ایرای مصطلح شده اند یا توالت های فرنگی، هرکدام در نوع خود مضرات و حسناتی را دارند . به عنوان مثال؛ گفته شده استفاده دائمی از توالتهای ایرانی ایجاد پادرد و کمردرد میکنند اما در برابر آن؛ استفاده زیاد از توالت فرنگی نیز از نظر گوارشی و بهداشت پوست بسیارمضر است .

که در ادامه به معایب و محاسن این سرویس های بهداشتی میپردازیم .

توالت ایرانی

توالت ایرانی

معایب توالت فرنگی

براساس یافته های جدید محققان ژاپنی، نشستن در حالت 90 درجه روی توالت فرنگی ممکن است باعث بروز مشکلاتی در بدن شود، از قبیل:

- یبوست های مکرر

- تحریک مکرر رکتوم

- عفونت ادراری

- دردهای موضعی

- مشکلات متعدد زنانگی

- هموروئید یا بواسیر

- عدم تسریع روند دفع و طولانی شدن آن می شود

- و ...

توالت ایرانی

توالت ایرانی

مزایا توالت فرنگی

با استفاده از این نوع سرویس بهداشتی از ایجاد پادرد و کمردرد و مفاصل میتوان جلوگیری نمود .

بااین حال بعضی افراد علت امتناع از استفاده از توالت فرنگی را تماس مستقیم پوست با سطح آلوده می‌دانند، حتی اگر توالت در خانه شخصی باشد، در حالی که این توالت در مقایسه با توالتی که امروزه در اغلب خانه‌ها استفاده می‌شود، بهداشتی‌تر است. در ضمن وقتی توالت فرنگی در خانه وجود دارد و افراد خانواده از آن استفاده می‌کنند، قطعا به خاطر رعایت بهداشت فردی هرکدام از افراد عاری از مشکلات قابل‌انتقال از طریق پوست است. کافی است پس از هر بار استفاده، با فشار دادن دکمه‌ای که مایع ضدعفونی را در فضای توالت به گردش درمی‌آورد، آن را ضدعفونی کرد. اگر فقط با استفاده از آب هم که قدرت پاک‌کنندگی ذاتی دارد، محیط توالت‌فرنگی پاکیزه شود، احتمال انتقال مشکلات احتمالی پوستی که در صورت رعایت نکردن بهداشت سرایت می‌کند، منتفی است حتی امروزه برای حل این مشکل شرکت شهر آذین گلچین به تولید سرویس بهداشتی فرنگی و همچنین از جنس و متریال استیل که ضد باکتری میباشد ، پرداخته است .

توالت ایرانی

معایب توالت ایرانی

استفاده دائمی از توالتهای ایرانی باعث ایجاد پادرد و کمردرد میشود بصورتی که در استفاده از توالت ایرانی مفصل زانو، ران و مچ پا خم می‎شود و فشار قابل‌توجهی به تمام مفاصل اندام تحتانی و حتی ستون فقرات و کمر می‌آید. كلا بهتر است همه گروه‌های سنی برای سلامت مفاصلشان از نشستن سر توالت بپرهیزند و از صندلی مخصوص توالت یا توالت فرنگی استفاده كنند اما برای تمام کسانی که مفاصلشان درد دارد و فشار، دردشان را تشدید می‎کند یا مبتلا به آرتروز و ساییدگی زانو هستند، استفاده از توالت ایرانی ممنوع است. این ممنوعیت در کسانی که عمل تعویض مفصل زانو انجام داده‌اند، سالمند هستند یا باردارند هم باید مدنظر باشد.

ولی بسیاری از پزشکان نیز بر این باورند دلیل اصلی معایب فراوانی که به دلیل استفاده ازین نوع توالت در مفاصل ما ایجاد می شود؛ استفاده ی ناصحیح ایرانیها ازین توالتها و طرز نشستن غلط بر روی آنهاست.

توالت ایرانی

مزایا توالت ایرانی

در هنگام استفاده از توالت ایرانی یا توالت شرقی یا توالت آسیایی ، ماهیچه های ران و عضله شکن به قسمت فراخ روده بزرگ فشار می آورد و اگر وزن بر روی پای چپ باشد

روده به طور کامل تخلیه می شود و حتی از انتهای طحال تا انتهای مخرج به یکباره دفع صورت میگیرد و فرد احساس سبکی و راحتی می کند و این سنگینی روی مثانه هم فشار آورده و آن را هم تخلیه می کند.

توالت ایرانی

بنابراین اگر مشکل زانودرد و غیره ندارید و می توانید از توالت ایرانی استفاده کنید، باید بدانید که بیشتر به نفع سلامتی تان است. اما اگر به هر دلیلی مجبور هستید از توالت فرنگی استفاده کنید، بهتر است همیشه یک چهارپایه پلاستیکی کوچک زیر پاهایتان قرار دهید و کمی به سمت جلو خم شوید تا بدن تان در زاویه 35 درجه (بین باسن و بالاتنه) قرار بگیرد. در این صورت بدن در وضعیت چمباتمه قرار می گیرد و روده و کلیه ها بدون درد و ناراحتی، کاملا تخلیه می شوند.
Copyright © 2014 shahrazingolchin.com All rights reserved
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت نمایشگاه مجازی