language
صفحه نخست > اخبار و مقالات >

علت‌های ترک خوردن کاسه توالت سرامیکی و چینی ، پیشگیری و ترمیم !

این روزها استفاده از کاسه توالت ‌های چینی و سرامیکی در ایران و در بیشتر کشورها مرسوم است.

این امر، یعنی انتخاب این نوع کاسه توالت به دلیل عمومیت و مهم‌تر از همه قیمت نسبتا ارزان آن می‌باشد.

اما متاسفانه با گذشت زمان کاربران با مشکلات عدیده و چه بسا غیرقابل جبرانی روبرو می‌شوند که یکی از این مشکلات (که خیلی هم رایج است) ترک خوردن کاسه توالت‌ سرامیکی و چینی می‌باشد.


برخی کارشناسان معتقدند که می‌توان ترک‌های ایجاد شده بر روی بدنه این نوع کاسه توالت‌‌ها را تعمییر و یا حتی برطرف کرد، اما باید در نظر داشت؛ این کار نه تنها مقطعی خواهد بود بلکه زحمت و هزینه زیادی هم در بر دارد. بنابراین موضوع یعنی تعمییر، مگر در موارد بسیار نادر، عملی نیست.

کارشناسان شرکت تولیدی شهرآذین گلچین علت این موضوع (ترک خوردن و شکستن کاسه توالت) را مورد بررسی قرار داده‌اند و مواردی را نیز جهت پیشگیری از این امر، خاطرنشان می‌شوند؛


علت ترک خوردن کاسه توالت سرامیکی و چینی !

1- شکست بر اثر وارد شدن ضربه (حتی برخورد تی در زمان شست و شو)

2- عدم دقت کافی در زمان نصب (کم و زیاد شدن ملات در زمان زیرسازی و ایجاد پستی و بلندی در سطوح کاسه توالت )

3- استفاده از چینی نامرغوب و یا سفال نامناسب در ساختار کاسه توالت

4- وجود درزهای پنهان در جاهای مختلف ساختمان که باعث انبساط بدنه کاسه توالت می‌شود.5- استفاده از کاسه توالت‌های غیراستاندارد. (اگر از کاسه توالت‌های چینی و سرامیکی غیراستاندارد استفاده کنیم، در فصل زمستان دچار جذب آب می‌شوند و با تغییر دما نیز متحمل انبساط و ترک خواهند شد.)

6- تماس سنگ و یا میخی که احتمالا در زیر کفش کاربران، زمان استفاده از کاسه توالت وجود دارد. (استفاده از کاسه توالت های چینی و سرامیکی مدل شرقی (ایرانی/اسلامی) محل جای پا به دلیل استفاده از کفش و وجود سنگ و... در کف آن، با مرور زمان سبب ایجاد خط و خش و از بین رفتن لعاب در محل جای پا می‌شود.)

7- نشت آب (گاهی ممکن است در بخش‌های زیرین کاسه توالت و یا حتی در بخشی دیگر از سرویس بهداشتی نشتی آب وجود داشته باشد که این موضوع نیز می‌تواند با گذشت زمان شکست و ترک خوردن کاسه توالت‌‌ها را در پی داشته باشد)

چگونه از ترک خوردن کاسه توالت سرامیکی و چینی پیشگیری کنیم؟!

1- زمان رفت و آمد در سرویس بهداشتی و هنگام شست و شو نهایت دقت و توجه را در خصوص عدم برخورد جسم سنگین با سطح کاسه توالت، داشته باشیم.

2- هنگام نصب کاسه توالت ‌های چینی و سرامیکی ، مطمئن شویم که زیرسازی به صورت کاملا تخصصی انجام می‌شود.

3- در انتخاب کاسه توالت به خصوص برای مکان‌هایی مانند باغ که دارای جریان هوایی بالایی هستند، از کاسه توالت های کاملا استاندارد استفاده کنیم تا با انبساط و در نتیجه ترک و شکست مواجه نشویم.

4- از پاپوش‌هایی مطمئن (دمپایی مخصوص) در سرویس‌های بهداشتی استفاده کنیم.

5- قبل از نصب کاسه توالت از عدم نشت آن و حتی قسمت‌های مختلف سرویس بهداشتی اطمینان کامل حاصل کنیم.چگونه ترک های موجود در کاسه توالت های سرامیکی و چینی را بیابیم؟!

همان طور که در بالا اشاره شد، نشتی از مخزن و نشتی از کاسه توالت می‌تواند دو دلیل اصلی بروز نشتی و به وجود آمدن ترک و شکست باشد. معمولا ترک‌ها یا بالاتر از سطح آب قرار دارند یا پایین‌تر از آن؛ ترک‌های بالاتر از سطح آب معمولا به تنهایی باعث بروز مشکل نمی‌شوند مگر اینکه به مرور زمان گسترش یابند.

یکی از راه‌های رصد این نوع ترک‌ها و جلوگیری از مشکلات بعدی، عکاسی روزانه از این نوع ترک‌هاست، تا به راحتی قابل پیشگیری باشند. ترک‌هایی که پایین‌تر از سطح آب قرار دارند باید خیلی سریعتر بررسی و رفع شوند، زیرا عدم تعمیر و به تعویق انداختن آن‌ها مشکلات بیشماری به همراه دارد. برای این منظور اولین گام، شناسایی محل دقیق ترک می‌باشد که در این صورت هم سطح داخلی آن و هم سطح خارجی باید موشکافانه مورد بررسی قرار گیرد، تا محل دقیق آن پیدا شود.

معمولا پیدا کردن و تعمیر ترک در کاسه توالت‌ها کاری بسیار دقیق و ماهرانه است. که بیشتر این ترک‌ها در قسمت بالایی که منظور همان سطح بالاتر از آب است، ایجاد می‌شوند. در بیشتر مواقع ترک‌ها هنگام شست و شوی سرویس بهداشتی پدیدار می‌شوند که در این صورت، مقداری آب روی زمین و نزدیک کاسه توالت می‌ماند که این خود از نشانه‌های وجود ترک است که باید به سرعت تعمیر شود.

گاهی این ترک‌ها در قسمت زیری کاسه توالت های سرامیکی ایجاد می‌شوند که بررسی و پیدا کردن آن بسیار دشوار است که باید توجه کنیم تا مشکلات و هزینه‌های زیادی تحمیل نکند. معمولا در چنین مواقعی اگر تعمیر آن مقدور نباشد باید کاسه توالت را تعویض کنیم.
ترک‌های نامرئی در کاسه توالت‌ها چگونه هستند؟!

گاهی ترک‌هایی ایجاد می‌شوند که به چشم مصلح قابل دیدن نیستند و در واقع به آن ترک‌های نامرئی گفته می‌شود. برای تشخیص ترک‌های نامرئی یکی از راهکارها بررسی کف سرویس بهداشتی است که امکان نشت آب به خارج از کاسه توالت را دارد و در برخی موارد کاسه توالت هیچ آبی را در خود نگه نمی‌دارد که این خود از ظاهر کار مشکلی ندارد اما زیر کار ترک خورده که باعث این نشتی می‌شود.

برای تعمیر ترک در بالای سطح آب و اطراف اتصالات پیچ و مهره می‌توانیم از اپوکسی استفاده کنیم. البته می‌توانیم از اپوکسی برای ترک‌های پایین‌تر از سطح آب هم استفاده کنیم ولی اگر باز هم نشتی ادامه پیدا کرد باید به فکر تعویض و جایگزین کردن آن با یک کاسه توالت بادوام و مرغوب باشیم.

برای استفاده از این اپوکسی در درجه اول باید سریع و فرز باشید زیرا اپوکسی‌ها بیت 15 تا 30 دقیقه قابل استفاده هستند و بعد گذشت این مدت زمان سفت و غیر قابل استفاده می‌شوند و معمولا اپوکسی‌ها همرنگ کاسه توالت ما هستند تا نما و یک دستی کار را حفظ کنند.


چگونه کاسه توالت ترک خورده را ترمیم کنیم؟!

وسایل مورد نیاز ترمیم کاسه توالت: 1- اپوکسی ضد آب. 2- سمباده. 3- یک دستمال تمیز کننده. 4- کاردک.

مراحل ترمیم کاسه توالت؛ برای شروع کار ابتدا باید سطح داخلی کاسه توالت سرامیکی و چینی کاملا تمیز و خشک باشد، پس بهتر است قبل از شروع کار، کاسه توالت مورد نظر را کاملا شسته و با یک دستمال داخل آن را خشک کنیم و سطح آن را کاملا عاری از هرگونه آلودگی و رطوبت گردانیم. در گام بعدی محل ترک را به دقت شناسایی کنیم و همان قسمت را سمباده بزنیم و سطح آن را زبر کنیم تا اپوکسی به راحتی در آن نفوذ کند و روی سطح آن قرار گیرد. بعد از سمباده زدن سطح مورد نظر را مجدد شسته و آنرا خشک نماییم.اپوکسی از دو بخش تشکیل شده که طبق دستور درج شده روی محصول باید عمل کنیم و آن را ترکیب کرده و خیلی سریع با استفاده از یک کاردک روی ترک را کاملا پوشش دهیم. توجه کنیم که در حین انجام کار مواد را به صورت یک دست روی کار پخش کنیم که پس اتمام کار نمای کاسه توالت سرامیکی همچنان باقی بماند.بعد از اتمام کار معمولا 24 ساعت طول می‌کشد تا اپوکسی کاملا خشک شود و معمولا اطلاعات مربوط به طرز کار هر اپوکسی و مدت زمان خشک شدن آن روی هرمحصول درج شد است.

دقت داشته باشیم که قبل از خشک شدن کامل به هیچ‌وجه به آن دست نزنیم و از کاسه توالت استفاده نکنیم.

بعد از سپری شدن زمان لازم، مجدد کاسه را چندین بار پر آب کنیم و اجازه دهیم آب آن خالی شود و با دقت بررسی کنیم تا هیچگونه نشتی به بیرون نداشته باشد.


به دلایل گوناگون، ترک خوردن و شکستن کاسه توالت های سرامیکی و چینی امری اجتناب ناپذیر است. شاید به همین دلیل در دنیای امروزی به جای کاسه توالت های سرامیکی ، از کاسه توالت هایی از جنس استنلس استیل استفاده می‌گردد که ماندگار، لوکس و مدرن و مطابق دانش فنی روز می‌باشد. شرکت تولیدی شهرآذین گلچین مفتخر است که با تولید کاسه توالت های ایرانی و فرنگی از جنس استنلس استیل، محصولی منحصر به فرد به کاربران ارئه ‌کند. محصولی که نه تنها کاملا استاندارد و مطابق با تکنولوژی روز دنیا عرضه می‌شود، بلکه به دلیل طراحی خاص و جنس آن، هرگز دچار شکست و ترک نمی‌شود.

در این راستا صدای مشاور پاسخگوی همه پرسش‌های شما خواهد بود: 09121268315-0218865779

Copyright © 2014 shahrazingolchin.com All rights reserved
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت نمایشگاه مجازی