صفحه نخست > اخبار و مقالات >

دانستنی هایی راجع به سرویس های بهداشتی

شرکت گلچین به منظور ایجاد تهویه مطبوع، یک استاندارد در سرویس های بهداشتی که دسترسی به فضای آزاد و پنجره ندارند، ایجاد کرده است.

روش های طراحی تهویه مطبوع برای سرویس های بهداشتی

1- تهویه با کانال های هدایت شونده به پشت بام و دریافت هوا از فضای مجاور

2- برای تهویه سرویس های بهداشتی باید از یک کانال که به بام منتهی می گردد استفاده کرد شکل (1)

به طوریکه انتهای فوقانی خروجی آن در جریان هوای آزاد قرار گیرد.

سرویس بهداشتی

3- دریچه کانال میتواند از اشکالی مانند دایره ، مربع و یا مستطیل می باشد.

در صورتیکه دریچه کانال به شکل مستطیل باشد باید عرض آن حداقل از طولش کمتر نباشد.

کانال های تهویه سرویس های بهداشتی باید قابل نظافت بوده و انتهای آن در بالای پشت بام با علامت خاصی مشخص گردد.

خروجی کانال در پشت بام باید توسط یک میله عمودی قابل باز و بسته شدن باشد تا از ورود جریان تند باد و باران و پرندگان به داخل کانال جلوگیری شود.

بهترین محل برای دهانه کانال هواکش در سرویس های بهداشتی، نزدیک به ارتفاع 30 سانتیمتر بالاتر از کاسه توالت در نظر گرفته می شود.

در این طرح بوهای نامطبوع به سرعت از طریق کانال هواکش خارج گردیده و در کل فضای سرویس بهداشتی پخش می گردد.

سطح مقطع آزاد دهانه حداقل باید 150 سانتیمتر مربع باشد. ( نقطه c در شکل 2)

در داخل فضای سرویس بهداشتی باید دریچه هوا نصب گردد که نوع آن به منظور حفاظت رطوبتی، ضد زنگ بوده و این دریچه به گونه ای باید قابل تنظیم باشد که حداقل 25 سانتیمتر مربع سطح مقطع آزاد برای ورود هوا حاصل نماید .

تمام قسمت های مجاور دریچه و محل اتصال به کانال بایستی قابل نظافت باشد.

سرویس بهداشتی

استفاده از از مصالح همچون آجر و غیره در مجاورت سطوح دریچه هوا به علت ایجاد اختلال در تهویه طبیعی فضای مورد نظر توصیه نشده است و ترجیحا از مصالح صیقلی چون کاشی سرامیک و یا شیشه استفاده شود.

به منظور عملکرد صحیح تهویه هوا در فضای سرویس بهداشتی برای ورود هوا لزوما در نزدیکی کف و از طریق در ورودی باشد.

تأثیر زیست ـ محیطی

توالت های استیل با توالت‌های معمولی متفاوت است. در آن‌ها آب کمتری نسبت به توالت‌های قدیمی مصرف می‌شود. امکان تمیز کردن توالت به‌صورت خودکار، میزان مصرف شوینده ها را کاهش می‌دهد. برخی از توالت‌ها به‌وسیلهٔ تشخیص نوع عمل در توالت (ادرار یا مدفوع) آب فلاش را تنظیم می‌کنند. در مصرف انرژی نیز صرفه‌جویی می‌شود.

محل استقرار

در هر خانه معمولا یک سرویس بهداشتی‌ نزدیک ورودی ودر بخش عمومی خانه ویک حمام در بخش خصوصی ونزدیک اتاق خواب ها طراحی می شودواین دو فضا حداقل امکاناتی است که می‌توان برای سرویس بهداشتی یک خانه در نظر گرفت ولی در خانه‌های بزرگتر با امکانات بیشتر می‌توان حمام اتاق خواب والدین رامستقل از حمام حمومی خانه در نظر گرفت حتی ممکن است که برای اتاق خواب مهمان وتک تک اتاق خواب هانیز سرویس‌های بهداشتی مجزا پیش بینی کرد. در حمام و دستشویی‌های باهم می‌توان همانطور که WC از حمام در دارد از راهرو هم قابل دسترسی باشدوحمام هم می‌تواند همانطور که به WC راه دارداز داخل اتاق خواب نیز قابل دسترسی باشد. برای صرفه جویی در هزینه وبه دلایل فنی، حمام، توالت وآشپزخانه بهتر است طوری طراحی شوند که بتواننداز یک لوله کشی و تاسیسات استفاده کنند.

استانداردهای سرویس های بهداشتی

فاصلۀ سرویس بهداشتی از محل کار باید 100cm باشد. اگر تهویه ازطریق پنجره و فقط از یک طرف صورت گیرد مساحتی حدود ۱۷۰۰ سانتیمتر مربع نیاز است. درصورت محدودیت فضا، این مساحت حدود ۱۰۰ سانتیمتر مربع است. کف نباید لغزنده باشد و باید در برابر آب مقاوم باشد و به‌آسانی نیز تمیز شود. همچنین کف باید بدون درز و شکاف و قابل شستشو باشد. دیوارها حداقل باید تا ارتفاع ۲متری کاشی باشند و نیز قابل شستشو باشند. دمای مناسب برای سرویس‌های بهداشتی ۲۱ درجۀ سانتیگراد است. برای هر دو دستشویی، حداقل یک آینه نصب شود. حداقل ارتفاع مخصوص توالت با چهار WC یا کمتر می‌تواند ۲۰/۲ متر باشد. حداقل عرض اتاقک هر توالت باید ۸۵ سانتیمتر باشد. حداقل عرض اتاقک هر توالت باید بیش از ۱۱۰ سانتیمتر باشد. حداقل طول اتاقک هر توالت باید ۱۵۰ سانتیمتر باشد. فاصلۀ مرکز دو دستشویی ‌ باید ۶۰ سانتیمتر باشد. فاصلۀ دستشویی از کنار دیوار ۴۵ سانتیمتر باشد. حمام محیطی مرطوب است؛ به همین دلیل، درصورتی‌که تاریک باشد، محیط مناسبی برای رشد قارچ ها خواهد بود؛بنابراین، بسیار ضروری است که به‌گونه‌ای طراحی شود که حتماً نور طبیعی به داخل آن بتابد. عرض درِ توالت باید ۶۰ سانتیمتر و حداکثر ۷۵ سانتیمتر باشد.
Copyright © 2014 shahrazingolchin.com All rights reserved
طراحی وب سایت و بهینه سازی سایت نمایشگاه مجازی